POMÓWIENIE, ŚWIADEK KORONNY


– Czy pozwany przyznaje, że nazwał tego pana „osłem, durniem, łobuzem, idiotą i cymbałem”?
– Nie, Wysoki Sądzie. Zapomniałem go nazwać cymbałem, ale byłem wtedy bardzo zdenerwowany…
Pomoc oferowana przez Kancelarię obejmuje zagadnienia z zakresu ochrony dóbr osobistych wynikających zarówno z kodeksu cywilnego, prawa autorskiego, jak również prawa prasowego.
Łatwość rozpowszechniania poglądów i złudzenie anonimowości – zwłaszcza w sieci internetowej – powoduje, że sprawy o pomówienie czy zniesławienie częściej niż kiedyś trafiają na sale sądowe. Do pomówienia może dojść w różnych okolicznościach – nie tylko w internecie (np. na blogu czy na forum internetowym), ale i w pracy, w artykule prasowym w gazecie tudzież w innych środkach masowego przekazu (narasta np. problem pomawiania w mediach społecznościowych), przez sms itd. W przestrzeni publicznej jest tak, że jak raz się kogoś fałszywie oskarży, to taka informacja bardzo szybko zaczyna żyć własnym życiem i stygmatyzować pokrzywdzonego.
adw. dr Iwona Zielinko

Stenogram rozmowy 20.12.2016 czytaj tutaj >>
Adw. Dr Iwona Zielinko w radiu, reportaż filmowy.
NIE JESTEŚMY BEZBRONNI
adw. dr Iwona Zielinko
ANONIMOWI SPRAWCY
adw. dr Iwona Zielinko
CZYM SĄ POMÓWIENIA?
Ofiarą takich pomówień stać się może zarówno osoba faktycznie biorąca udział w popełnieniu czynów zabronionych, jednakże w mniejszym stopniu, niż się jej to zarzuca, jak również osoba całkowicie niewinna. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której np. osoby A, B i C dokonały wspólnie kilku kradzieży, po czym C zaniechał trudnienia się przestępczym procederem, podczas gdy osoby A i B dalej kradną.
W sytuacji stawiania zarzutów z pomówienia, bardziej niż konieczna jest pomoc adwokata, pomawiany musi przygotować bowiem spójną i wiarygodną linię obrony, a także zgromadzić szereg dowodów, mogących świadczyć o jego niewinności, bądź też mniejszej niż przypisywana mu, roli w przestępstwie.
adw. dr Iwona Zielinko
POMÓWIENIA O POWAŻNE PRZESTĘPSTWA
adw. dr Iwona Zielinko
ŚCIGANIE KARNE
adw. dr Iwona Zielinko
JAK MOŻNA BRONIĆ SIĘ PRZED POMÓWIENIAMI?
Konieczne jest bowiem zgromadzenie dowodów na niewinność, bądź mniejszą, niż przedstawiana przez pomawiającego, rolę w przestępstwie. Dobry obrońca, mający doświadczenie w takich sprawach, wie jakiego rodzaju dowody mogą się przydać w sprawie i na co Sąd zwraca uwagę.
adw. dr Iwona Zielinko
JAKIE ROSZCZENIA KARNE PRZYSŁUGUJĄ POMÓWIONEJ OSOBIE?
Na marginesie warto wskazać, iż zgodnie z poglądem wyrażonym w orzecznictwie, sprawca przestępstwa kierowania fałszywych oskarżeń nie popełnia przestępstwa zniesławienia z art. 212 § 1 k.k., albowiem czyn ten zostaje pochłonięty przez wskazane przestępstwo z art. 234 k.k.
adw. dr Iwona Zielinko
JAKIE ROSZCZENIA CYWILNE PRZYSŁUGUJĄ POMÓWIONEJ OSOBIE?
Zgodnie z art. 23 k.c. dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Katalog ten ma charakter otwarty i przykładowy, jednak nawet w nim odnaleźć możemy takie przykłady, jak zdrowie, wolność czy cześć (a więc inaczej dobre imię).
Co do zaś ochrony dóbr osobistych, odwołać należy się do art. 24 k.c., który w § 1 wskazuje, iż ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Wreszcie zaś, zgodnie z art. 448 k.c. w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.
Celem skonstruowania odpowiedniego pozwu, najlepiej udać się do adwokata, bądź poprosić o to tego, który prowadził zakończoną wcześniej sukcesem sprawę karną.
adw. dr Iwona Zielinko
Powrót do strony głównej