Wygraliśmy

Kwiecień 2019 – skargę kasacyjną, apelację karną, pomówienia…

  1. Skargę kasacyjną w sprawie spadkowej, gdzie Sąd Najwyższy przyznał racje doktorom nauk prawnych z naszej Kancelarii  – autorom tejże skargi, że istnieje potrzeba jednoznacznej i nie budzącej wątpliwości wykładni pojęcia „obawa rychłej śmierci”, zawartego w art. 952 § 1 k.c., które wywołuje tak znaczne rozbieżności w orzecznictwie sądów, iż w podobnych stanach faktycznych przesłanka obawy rychłej śmierci jest odmiennie interpretowana, w tych samych sprawach w dwóch instancjach zapadają odmienne orzeczenia na skutek diametralnie różnej oceny stanu faktycznego będącego przesłanką obawy rychłej śmierci, oraz – co determinuje konieczność dokonania jednoznacznej wykładni – sądy orzekające nadal w wielu orzeczeniach podnoszą, iż przesłanka istnienia u spadkodawcy obawy rychłej śmierci powoduje problemy interpretacyjne, a w orzecznictwie brak jednolitości stanowiska co do kryteriów oceny stanu obawy rychłej śmierci.  Ponadto brak jednoznacznej wykładni pojęcia „obawa rychłej śmierci” powoduje, że w wielu przypadkach jak w niniejszej sprawie, do dziedziczenia z mocy ustawy są powoływani spadkobiercy wydziedziczeni w testamencie ustnym, gdy przyczyny wydziedziczenia nie budzą wątpliwości i znajdują oparcie w art. 1008 k.c.
  2. Apelację karną przed Sądem Okręgowym w Ł. w sprawie Klienta – lekarza weterynarii oskarżonego z perfidnego pomówienia kolegi po fachu, który  – posuwając się do szkalowania i hejtu – starał się wyeliminować zdolniejszego, lepiej wykształconego, o wyższym morale i większej sile przebicia (a przy okazji przystojniejszego) konkurenta wykonującego zawód zaufania publicznego na tym samym obszarze.
  3. Wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności na sześć miesięcy w sprawie księdza niesłusznie skazanego za pedofilię – na podstawie dowodu z pomówienia.
  4. Uniewinnienie od zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Prokuratura mocno puściła wodze fantazji i skonstruowała ten zarzut w oparciu o powiązania osobowo-kapitałowe, żeby mieć podstawę do zawnioskowania do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania celem wydobycia od podejrzanego samoobciążąjących wyjaśnień. Wyrok nieprawomocny.
  5.  Uniewinnienie od zarzutu usiłowania zgwałcenia kobiety, której nasz Klient wysyłał pełne pikanterii smsy, utrzymane we frazeologii BDSM. Para poznała się na jednym z portali skupiających miłośników BDSM i rozpoczęła praktykowanie. W ramach tej szczególnej relacji kobieta, mająca status uległej, poprosiła mężczyznę o pożyczkę w kwocie 200 000 PLN. Mężczyzna początkowo się zgodził, ale później zmienił zdanie i pieniędzy nie pożyczył. Wtedy kobieta… też zmieniała zdanie i powiadomiła Prokuraturę, że jej kochanek jest zboczeńcem, który stosuje przemoc w seksie, co ona odbiera jako gwałt. Kluczowy dowodem były smsy, w których mężczyzna opisywał, co konkretnie chciałby robić z kobietą w ramach relacji BDSM. Nasza Kancelaria prowadziła w tej sprawie ofensywną obronę, wnioskując o przeprowadzenie licznych dowodów mających przybliżyć Sądowi specyfikę relacji BDSM, co nastąpiło, przenosząc uczestników procesu sądowego w świat tabu na miarę „120 dni Sodomy” Markiza de Sade czy „50 Shades of Grey” E.L. James.  Proces był bardzo intrygujący, ale – co najważniejsze dla naszego Klienta – skończył się Jego prawomocnym uniewinnieniem.
  6. Przedstawienie zarzutów pedofilowi, który molestował własną 12-letnia córkę. Dziewczynka przez kilka przeżywała w sobie ten koszmar, a otworzyła się i o wszystkim opowiedziała dopiero wtedy, gdy oprawca wyprowadził się z mieszkania jej matki.

 

adw. dr Iwona Zielinko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *